Two Legends

شاهکارهای موسیقی

Two Legends

شاهکارهای موسیقی

در این وبلاگ میتونید شاهکارهای موسیقی خصوصا موسیقی بیکلام و آثار دو موسیقیدان برجسته زمان خودمون، هانس زیمر و جو ستریانی رو مشاهده کنید.هانس زیمر من را عاشق موسیقی بیکلام ،موسیقی فیلم و پیانو کرد,جو ستریانی نیز به من زیبایی گیتار را نشان داد برای همین قصد دارم تا جایی که بتونم آثار این دو افسانه تاریخ موسیقی و دیگر بزرگان این هنر استثنایی (موسیقی) رو معرفی کنم .این سایت رو صرفا به خاطر علاقه زیادم به موسیقی ساختم و امیدوارم مطالبم برای علاقه مندان موسیقی بدردبخور و جدید باشه و بتونم اندکی در گسترش موسیقی بیکلام و هنر زیبا موسیقی سهیم باشم .....
من دو ساز پیانو و گیتار رو خیلی دوست دارم و در حال حاضر نیز گیتار سیم فلز و پیانو کار میکنم.بسیار خوشحال میشم شما نیز علایق موسیقی و ایده هاتون رو با من در میان بگذارید.

 • ۰
 • ۰

متاسفانه در ایران به گیتار زیبا آکوستیک(سیم فلز)خیلی کم توجهی شده و من هنوز در علت اصلی آن مانده ام . در تهران بزرگ خیابان جمهوری کلا شاید 20 گیتار آکوستیک سیم فلز دیدم،در خیابان بهارستان که شنیده بودم قلب تپنده سازهای ایران است 3تا و آن هم ابتدایی ترین مدل و در مشهد شاید 10 تا!!!

اکثر گیتارهایی که در بازار میبینید یعنی بالای 90 درصد گیتارها کلاسیک اند(سیم نایلون).بیشتر کسانی هم که آنرا کار میکنند معمولا یا سبک کلاسیک محض یا فلامنکو(اسپانیایی) کار میکنند و یا با این گیتار چندتا ریتم میزنند و میخوانند و اسم خود را گیتاریست میگذارند!جالب است که شاید ندانند سبک پاپ در همه جا دنیا با سیم فلز کار میشود نه با کلاسیک(البته یک امر قطعی نیست و سلیقه ای است ولی گیتار سیم فلز برای این سبک از نظر اکثر مردم دنیا صدای جذاب تری دارد)

گیتار سیم فلز گیتاریست با صدای زنگ دارتر ،طنین دار تر و پرکاسیو و کوبنده تر از کلاسیک و ظاهری لوکس تر.برخلاف ایران که 90 درصد افراد گیتار کلاسیک دارند اکثر مردم دنیا و فیلمهای یوتیوب گیتار سیم فلز دارند(و خیلیها دلیل آن را خشک بودن صدای گیتار کلاسیک میدانند). از دلایلی که در ایران خیلیها دنبال سبک پاپ میروند  این است که جذب صدای خشک (کم طنین)، سنتی، کم انرژی و گاها کسل کننده سبک کلاسیک و ملودیهای خیلی آرام و بدون هیجان نمیشوند،سبک پاپ راحت تر است،در ایران فقط آهنگ باکلام و خواننده ها جا افتاده اند و کمتر زیباییهای آهنگ بیکلام و انواع آن و هنر نوازنده نشان داده شده اما سبک فینگراستایل سبکی با ارزش هنری(برخلاف پاپی که در ایران رایج شده و نیاز به تمرین وهنر زیادی ندارد و متاسفانه به همیج خاطر در بین عموم این تصور ایجاد شده گه گیتار یک ساز ساده و راحت است)  وجذاب است که خیلیها را جذب میکند ........

سبک فینگراستایل نو (New Age Fingerstyle):سبکی است که با انگشتان(به جای پیک) اجرا میشود بیشتر از گیتار سیم فلز در آن استفاده میکنند،در آن ملودی و آکوردها یک آهنگ (مثلا باکلام) را به صورت بیکلام و با یک گیتار به صورت همزمان اجرامیکنند و در آن تکنیکهایی مانند ضربه زدن به کاسه گیتار و سیمها دیده میشود.میشود گفت این سبک سبکی است بیکلام و ترکیبی از سبک پاپ و کلاسیک و گاها بعضی تکنیکهای فلامنکو.

از کسانی که در یوتیوب با این سبک زیبا تعداد زیادی بازدید دارند میشود به افرادی مانند

Peter Gergely

Sungha Jung

Andrew Foy

Maneli Jamal

Tommy Emmanuel

Eddie van der meer

Gareth Evans

و .........

اشاره کرد که تعدادی برخلاف سن کمشان پیشرفت فوقالعاده ای داشتند.

در اینجا دو نمونه از اجراهای Peter Gergely رو گذاشتم امیدوارم از اجرا و فیلم برداری زیبا ایشون لذت ببرید و کارهای زیاد و زیبا این افراد رو دنبال کنید.                                                    

دانلود

 

دانلود

تا به حال علت اینکه چرا در ایران گیتار کلاسیک باب شده است رو از خیلیها پرسیدم و یک جوابی که از عده ای شنیدم و به نظرم اصلا درست نیست اینه که گیتار کلاسیک و صدای آرام آن با مذاج ایرانیها و روحیه لطیف آنها میسازد!!!اما ظاهرا این افراد ایرانیها رو تافته های جدابافته از بقیه مخلوقات در نظر میگیرن و 70 ملیون آدم رو یک جور و یک سلیقه میبینن.......

و اما دلایلی که تا به حال برای این عدم توجه به گیتار سیم فلز در ایران متوجه شدم:

-گیتار کلاسیک گیتاری مناسب سبک کلاسیک و فلامنکو است و در ایران از گیتار سیم فلز تصورات اشتباهی مانند این وجود دارد که فقط با پیک نواخته میشود!!البته انگشت نوازی و فینگراستایل در اصل و درگذشته دورتر مخصوص گیتار کلاسیک بوده است ولی گیتار سیم فلز فقط گیتاری نیست که با پیک نواخته شود یا فقط مخصوص سبک جاز باشد. واقعا برایم عجیب است که چطور همه هنرمندان ما یک ساز بسیار زیبا را کنار گذاشته اند و حتی اساتید ما با یک تصور کاملا اشتباه میگویند:گیتار سیم فلز با پیک نواخته میشود.

-شاید قیمت کمتر گیتار کلاسیک مناسب.

-آشنا نبودن مردم به انواع گیتار:برام جالبه که از مغازه دارها که علتش رو میپرسی میگن ما چیزی که مشتری بخواد میاریم و این درصورتی است که مشتریان مبتدی اصلا گیتار سیم فلز رو از کلاسیک تشخیص نمیدن .

-نبود اجراهای زنده.

-دسترسی نداشتن به سایتهای عالی ویدیو  و سنت قدیمی رو ادامه دادن.

-گیتار کلاسیک در ریتمهای ایرانی و ریتم زدن با دست راحت تر و شاید زیباتر نواخته میشود..

-در ابتدا آموزش خیلیها چه در ایران وچه درخارج گیتار کلاسیک رو یاد میگیرن( البته یک چیز حتمی نیست ولی بدلیل نرم تر بودن سیمهای نایلونی در ابتدا گیتار کلاسیک کار میکنند) و در ایران هم به دلیل شرایط نامناسب پیشرفت در موسیقی خیلیها در همون ابتدا میمونن یا دیگه پول و شرایط خرید گیتارهای جدید ندارن.

-رایج بودن گیتارکلاسیک در اساتید گذشته ایرانی و سنت و فرهنگ گذشته این منطقه.

با این حال انتخاب یک ساز سلیقه ای است و بنده نیز زیبایی گیتار کلاسیک و خصوصا سبک فلامنکو را ارج مینهم اما احساس میکنم به دلیل کم اطلاعی جای این ساز زیبا که در اکثر دنیا و برخلاف ایران انتخاب اکثر مردم است خالی است.

دوستان اگر عبارت Guitar Cover را در گوگل سرچ کنید یا بعد از اسم آهنگ پاپ خارجی که دوست دارید بنویسید Cover مثلا All OF Me Cover یا Hero Enrique Cover عینا میبینید که اکثر مردم دنیا بین گیتار سیم فلز و کلاسیک گیتار سیم فلز را بیشتر میپسندند.

اگر تازه گیتار آکوستیک را میخواهید شروع کنید تا صدای زنگ دار گیتار آهنگ پاپ مورد علاقه تان را از گیتارتون درآورید خوب است بعد ازخواندن مطلب زیر بررسی کنید که گیتارتان حتما سیم فلز باشد وگرنه صدایی زنگ داری از گیتار دریافت نخواهید کرد!!همچنین اگر دنبال ظاهر زیبا و لوکس گیتارهایی هستید که در فیلمهای سینمایی خارجی و هالیوودی دیده اید دنبال گیتار سیم فلز(به اصطلاح غلط آکوستیک)باشید.

برای آشنایی با انوع گیتار این مطلب را حتما ببینید.

منتظر نظراتتون هستم.

نظرات (۱۵)

با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون و قبول داشتن حرفتون در مورد اساتید حرفه ایی گیتار کلاسیک که غیرتی هستن اما این کار اون ها هم دلیل داره و دلیلش هم اینه که تویه ایران برای سبک کلاسیک هیچ احترامی غائل نیستن و یک سری افرادی که سبک پاپ رو هم به سختی اموزش میدن میان کلاسیک رو هم درس میدن و اصلا بلد نیستن که چه نت هایی رو اموزش بدن که هنرجو خسته نشه از این سبک و کار این افراد مبتدی یه سبک رو میبره زیر سوال و اینکه شما عرض کردید گیتار کلاسیک ارزان قیمت است این هم یکی از گندکاری های دیگه اساتید مبتدی است بصورتی که بدون توجه به سبک مورد علاقه هنرجو گیتار براش انتخاب میکنن و باید بگم که به هیچ عنوان گیتار کلاسیک ارزان نیست شما اگ یه سرچی در مورد گیتار الهمبرا میکردید قبل از نوشتن این متن خیلی بهتر بود و کلا از کلاسیک بدگویی کردید درحالی که هر سبکی یه اسطوره ها و علاقه مندانی داده و ممکنه همون سبک کسل کننده و یکنواخت از نظر شما یاعث دلگرمی و ارامش و دلیلی برای قدم گذاشتن در دنیای موسیقی باشه و هر سبکی برای خودش عالی و معرکه است این دید غلط هم که مردم ایران دارند یکی از دلایل اصلیش محدود بودن هنر و دید بعضی اساتید و محدود بودن ایران که یا سبک ها و سازها و نتهای جدید اطلاع رسانی نمیشه یا سایت ها فیلتر هست و تلوزیون هم که کلا با موسیقی مشکل داده و مردم فقط یک راه جلوپاشونه فقط پاپ کلاسیک کار های واقعی هم که خیلییی کم هستن 
پاسخ:
سلام و ممنون از نظر شما،بسیاری از گفته های شما را بنده نیز قبول دارم.
ب نظر من واقعا خیلی ظلمه ک با آکوستیک پاپ فارسی کار کنی . منم یه ساله ک آکوستیک میزنم و تو این مدت ب علت نبودن منبع آموزشی تکنیک های ساز خودم بیشتر پاپ فارسی کار کردم و ریتم ۴/۴ و ۲/۴ و چنتا آکورد فقط من هم نیستم خیییلیای دیگه اینجورین . کلللللا هم پاپ ایران ب غیر از اینا چیز دیگه ای نداره
راستی یه سوال من چند ماهی میشه ک ناخونای i و m دست راستم درنیومده یعنی ساییده میشه و ب علت همین سایش در نمیاد اگر هم در بیاد میشکنه ناخونام هم خیلی نازک و شکننده نیست . خیلی سخته ک بدون ناخون ساز بزنی . شما هم این مشکلو دارید ؟ راه حلی هست واسه این موضوع ؟؟

پاسخ:
درست متوجه مشکل شما نشدم اما راستش من این مشکل ناخن رو نداشتم و خیلی در این مورد اطلاعاتی ندارم.البته اگه با گیتار سیم فلز ریتم میزنید شاید بهتر باشه از پیک استفاده کنید چون صدای ریتم زدن با پیک صدای بهتری هم تولید میکنه مگر اینکه ملوذی بزنین یا فینگراستایل کار کنین که در اون مورد کمی ناخن لازمه .
سلام
من از صدای گیتار کلاسیک خوشم نمیومد و از همون ابتدا بدون مشورت با استاد خودم گیتار آکوستیک گرفتم. ولی آموزشی که میبینم دقیقا عین سبک کلاسیکه و برام خسته کننده شده. فقط هم با پیک زدم و تکنیک خاصی هم رو آکوستیک یاد نگرفتم. بنظر شما من چطور آکوستیک زدن رو به نحو صحیح یاد بگیرم؟؟؟
پاسخ:
سلام البته اصول کلی گیتار زدن دوتاشون یکیه  و مهارت در کلاسیک هم باعث میشه راحت تر سیم فلز و فینگراستایل با سیم فلز رو بزنید اما راه طولانیه و با توجه به اینکه استادی که فینگراستایل رو با گیتار سیم فلز و باتمام تکنیکهاش مانند پرکاشن و .........کار کنه تقریبا در کشور ما نایابه باید صبور باشین وخودتون تکنیکهاش رو از سایتهایی مانند یوتیوب یاد بگیرید. سبک لاسیک و فینگراستایل یا سیم فلز بیشتر در نحوه قرارگیری دست راست(اگر دست راستید) با هم فرق دارند که در مورد اون هم توی سایت یوتیوب میتونید ویدیوهای مفیدی ببینید همچنین چند ویدوی آموزشی peter gergely که یک گیتاریست فینراستایل هست رو ببینید و کلمات زیر رو هم در یوتیوب جستجو کنید
fingerstyle slapping technique
fingerstyle thumb slap
fingerstyle percussion
سلام واقعا ممنون خیلی کمک بزرگی کردید. من میدونستم اسم این سبکو ولی هیچ آموزشی پیدا نمیکردم. امیدوارم آموزش های فارسی هم یه روز تو ایران داشته باشم. من خودم نزدیک 10 ساله گیتار خودآموز کار میکنم اما بدون شک این لذت بخش ترین سبکه و به قول شما در هنر لذت بردنه که مهمه 

البته سیم فلزی کمی زدنش سخته و انگشت رو ناراحت میکنه و شاید همین باعث شده خیلی ها استفاده نکنن.
بله درسته. به عنوان مثال سونگا جونگ، نوازنده کره ای، اهنگ هایی مثل تایتانیک و سایر اهنگ های پاپ رو با همین سبک و بدون نیاز به خوندن طوری می زنه که هم تک ضرب و ساده نیست و هم شنوده بدون شنیدن شعر و خوندن کاملا متوجه میشه که کار مربوط به چه اهنگیه. چون بسیاری از اهنگ های پاپی که تو ایران با گیتار نواخته میشه، یا ملودی تک ضرب و سادست و یا اکورد تنهاست که بدون خوندن هیچ معنا و زیبایی ای نداره و تنها به کمک خوندن میشه فهمید مربوط به چه آهنگیه و افرادی که شاید صدای مناسبی ندارند و یا اصلا تمایلی به خوندن ندارن ولی به موسیقی پاپ علاقه دارند رو کمی بی انگیزه میکنه.
سلام.مرسی از مطالبتون مدتهاس که دارم دنبال اسم این سبک میگردم چون ویدیو هاش رو توی یوتویوب دیدم ولی نمیدونستم چه سبکیه😃من خودم 2 ساله که گیتار کلاسیک کار میکنم.اگه بخوام وارد این سبک بشم باید سبکمو عوض کنم؟و اگه اره دقیقا اسم سبک چیه چون واقعا این اهنگا قشنگن و یک سر و گردن از اهنگای پاپ متداول تو ایران بهترن😍😍 و من از معلمم که پرسیدم گفت که اصلا این یک سبک نیست و فقط یجورایی قاطی کردن پاپ و کلاسیکه😒اگه راهنماییم کنید ممنون میشم😊 
پاسخ:
سلام و ممنون از نظر شما.این سبک نسبتا جدیده و روز به روز هم درحال گسترشه و اکنون هم در خارج کشور به عنوان یک سبک هست و فراوان مطلب در مورد اون هست اما برای اساتید ما در کمال تعجب اسم اون نا آشناست. متاسفانه اساتید گیتار کلاسیک تا جایی که بنده دیدم خیلی تعصبی و رسمی وقانونی رفتار میکنن و فقط اصول آکادمیک رو قبول دارن اما در هنر لذت بردن مهمه.  با توجه به توضیحات خودتون چنانچه شما سبک کلاسیک کار میکنین و با سبک پاپ هم آشنایی دارین در این سبک زیبا مشکل نخواهید داشت چون اصول ان با سبک کلاسیک یکیست.البته شاید مهمترین تغییری که احتمالا برای اجرای راحت تکنیکهای این سبک نیاز خواهید داشت تغییر اندکی در زاویه دست راست(چنانچه راست دست هستید) است.اگر دست راست گیتاریستهای حرفه ای فینگر استایل را با دست راست گیتاریستهای کلاسیک مقایسه کنید معمولا قوسی که در دست راست گیتاریست کلاسیک هست در فینگراستایل نیست.
و البته آهنگهای پاپ خارجی مثل all of me,counting stars,apologize  ملودی های واقعا زیبا و قوی دارند که اجرا بیکلام انها هم در سبک فینگراستایل اینقدر زیباست.
خوب است چند ویدیوی آموزشی که در صفحه یوتیوب peter gergely است را نگاه کنید تا با تکنیکهایی اصلی این سبک اشنا شوید همچنین اموزشهای gareth evans.
و البته خوب است توجه کنیم علت زیبایی این سبک هم ترکیب کردن سبک کلاسیک و پاپ و ضربه زدن با انگشت شست به جای درام است. این ترکیب یک خلاقیت است و نیازمند اشنایی گیتاریست با چندین سبک است و این  ترکیب یک کار با ارزش است نه یک کمبود.
ممنون بابت مطالب خوبتون ؛ من هم نوازنده ی گیتار اکوستیک هستم و سبک بلوز‌ و فینگرستایل 
پاسخ:
تشکر از نظرتون،موفق باشید.
الان نشستم دارم به خودم میخندم 
یک ساله میخوام از کلاسیک صدای آکوستیک در بیارم 
الان فهمیدم اون گیتار با این فرق داشته
نمیدونستم نخند


پاسخ:
سلام پاسخ به سوالتون درمورد گیتار:
معمولا گیتار سیم فلز Yamaha F310 رو مغازه ها دارن همچنین میتونین (سایت دیجی کالا/فرهنگ وهنر/گیتار آکوستیک) رو هم نگاه بیندازید.اگر هم گذرتون به تهران افتاد در خیابان جمهوری کنار پل حافظ چند مغازه و فروشگاه هست.
البته قابل ذکر هست که در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیتار بهتر است قبلا ساز رو دیده باشید یا حداقل مشورت با چند متخصص بکنید و یا نقد و بررسیهای مانند ویدیوهای یوتیوب را ببینید.
سلام واقعا فک کنم شانس اوردم اینجا رو پیدا کردم من خودم ی f310 سیم فلز دارم با پیکم کار میکنم توی اینستاگرام با این سبکی ک گفتین خیلی فیلم دیدم و ارزوش بدلم مونده واقعا سبک بینظیریه دوساله دنبالشم کجا میشه آموزششو یاد گرفت؟
پاسخ:
ممنون از نظرتون فکر کنم بهترین منابع برای یادگیری این سبک زیبا بعد از استاد خوب این سبک (که فعلا نیست و ناچارن باید پیش استاد کلاسیک یا پاپ رفت) اینان:
1-آموزشهای یوتیوب و بررسی کانالهای افرادی نظیر peter gergely و gareth evans
از این دو گیتاریست ویدیوها و تبلچرهای آموزشی بسیار مفیدی پیدا میکنید.
2-تمرین کردن تبلچرهای فراوان موجود برای نرم افزار گیتار پرو
3-همچنین بنده نیز در آینده نزدیک امیدوارم اجراها،آموزشها و تبلچرهای خودم رو نیز روی این وبسایت قرار دهم
باتشکر
عزیزم با نظرت راجع به گیتار اصلا موافق نیستم گیتار سیم فلز به دلایل خاصی در اکثر جاهای دنیا به همراه خواندن خواننده ها به کار می رود ولی هنوز هم تک نوازی گیتار کلاسیک در دنیا بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این که باید بگویم گیتار کلاسیک دامنه صوتی بسیار گسترده تری از گیتار های سیم فلز دار دارد و تک نوازی آن تقریبا بسیار کامل تر است و تمامی سبک ها را می توان با آن نواخت
پاسخ:
گیتار کلاسیک بیشتر ساز آکادمیک هست و انتخاب کسانی که کلاسیک و فلامنکو کار میکنند میباشد و در بین مردم امریکا و اروپا در حال حاضر گیتار سیم فلز بسیار بیشتر رواج داره و گیتار سیم فلز در تمام اموزش های پاپ و فینگراستایل نو نیز انتخاب اول در دنیا است و این از بسته های اموزشی خارجی و ویدیوهای یوتیوب براحتی اشکاره.کافیه guitar cover رو جستجو کنید ببینید چند ویدیو گیتار کلاسیک است.لطفا منظورتون از دامنه صوتی بیشتر گیتار کلاسیک رو هم توضیح دهید.
من دقیقا یک ساله که این مشکلو دارم...
من خودم خیلی اکوستیک رو دوست دارم و البته سبک finger style ولی نمیدونم از کجا میشه کلاسی چیزی گیر اورد اگه اطلاعاتی دارید و اونو از طریق ایمیلم بهمن بگید خیلی ممنون میشم... و این کمکتون رو فراموش نمیکنم
پاسخ:
با سلام دوست عزیز بنده در این دو سال که گیتار و سبک فینگراستایل کار میکنم تقریبا تماما از تبلچرها Peter Gergely در سایت یوتیوب استفاده کردم و تبلچرهای این هنرمند رو در برنامه Guitar Pro که حقیقتا بینظیر است اجرا و تمرین کردم.حتما بهتون توصیه میکنم شبکه این هنرمند رو در یوتیوب دنبال کنید.همچنین ایشون چندین ویدیو آموزشی برای تکنیکهای سبک فینگراستایل در کانالشون دارند که میتونین از آنها استفاده کنید.

الان یه سال میشه دارم فینگراستایل کار میکنم 
بدون هیچ استادی و خودم دارم کار میکنم 
متاسفانه حرفتون کاملا درسته 

پاسخ:
ممنون از نظرتون،فعلا تبلچرها نرم افزار گیتار پرو برای من منبع خوبی اند خصوصا تبلچرهای Peter Gergely.
سلام .مطلبتون خیلی جالب بود و حرف دلمو زدین . منم دقیقا مثل شما هستم .دقیقا
پاسخ:
سلام. نظرتون باعث دلگرمیم شد ممنون.
 • امیرحسین ...
 • lممنون
  پاسخ:
  خواهش میکنم.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی